Idea Bank Konto Idealne dla Studenta – Opinie, Opłaty

idea bankOsoby poniżej 26 lat mogą otworzyć w Idea Banku Konto Idealne z zerowymi kosztami utrzymania, który zapewnia dostęp do świetnej oferty depozytowej. Jednak w kwestii obsługi przez aplikację ROR ten odstaje od najlepszych na rynku.


Idea Bank należy do mniejszych w polskim sektorze. Pod względem sumy bilansowej zajmuje miejsce pod koniec drugiej dziesiątki. Reprezentuje rodzimy kapitał – kontrolę nad nim (podobnie jak nad Getin Bankiem) bezpośrednio i pośrednio sprawuje miliarder Leszek Czarnecki.

Idea Bank pozycjonuje się jako podmiot wyspecjalizowany w obsłudze mikro i małych firm. Ma również ofertę dla klientów indywidualnych. W dodatku bardzo dobrą.


Opłaty dla Młodych

Z uwagi swój profil organizacja kierowana przez Tobiasza Burego nie proponuje osobom młodym do 26. roku życia osobnego rachunku. Tak jak wszyscy klienci indywidualni mogą one otwierać Konto Idealne.

 

Konto IdealneOpłaty
Prowadzenie konta (miesięcznie) 0 zł
Przelew internetowy (zwykły) 0 zł
Karta debetowa (miesięcznie) 0 zł
Wypłaty z obcych bankomatów w kraju 1%ł
bez opłat pierwszych pięć wypłat w miesiącu (limit dotyczy transakcji w bankomatach poza oddziałami Idea Banku)
Limit wieku posiadacza brak

Do niedawna był to jeden z trzech bezwarunkowo darmowych ROR-ów na rynku. Klient mógł bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń korzystać ze wszystkich podstawowych usług (prowadzenie konta, obsługa karty, przelewy internetowe, wszystkie bankomaty krajowe, wpłatomaty, polecenia zapłaty, zlecenia stałe).

Jednak ostatnio instytucja kontrolowana przez Leszka Czarneckiego dokonała zmian w cenniku, wprowadzając ograniczenia w liczbie bezpłatnych wypłat z bankomatów zlokalizowanych poza oddziałami Idea Banku. Teraz posiadaczowi rachunku przysługuje pięć takich operacji w miesiącu. Za każdą następną zapłaci aż 1 proc. pobranej kwoty.

Ponadto od listopada będzie obowiązywać limit bezpłatnych wpłat w maszynach samoobsługowych. Jeśli w danym miesiącu suma ich wartości przekroczy 100 tys. zł, klient zapłaci 0,39 proc. od nadwyżki.

Czy konto Idea Banku dla młodych może być darmowe?

Tak, ale wymaga to odpowiednich nawyków. Chodzi o to, by nie wypłacać pieniędzy z bankomatów zbyt często (więcej niż pięć razy w miesiącu). Ewentualnie – robić to tylko w maszynach znajdujących się przy oddziałach Idea Banku.


Oprocentowanie oszczędności

Idea Bank ma jedną z najlepszych na rynku ofert oszczędnościowych. Wybór depozytów (czas trwania, zasady naliczania odsetek, wymagania dodatkowe) jest bardzo duży, a ich oprocentowanie – bardzo atrakcyjne.

ProduktOprocentowanie
Konto oszczędnościowe 1-1,25%
1,85-2,2% - po spełnieniu warunku aktywności
Lokata 1-miesięczna 1,3-3,2%
3,5% - na nowe środki
Lokata 3-miesięczna 1,45-2,3%
2,9% - na nowe środki
3-4% - dla nowych klientów (Lokata Happy)
Lokata 6-miesięczna 1,6-2,4%
2,7% - na nowe środki
Lokata 12-miesięczna 1,75-2,6%
Stan na 10.10.2018 r.

W wielu przypadkach dostępne stawki nie tylko pokrywają inflację, ale też zapewniają realny zarobek, co w obecnych realiach jest rzadkością. Do tego podmiot zarządzany przez Tobiasza Burego bardzo często podnosi odsetki w ramach różnych akcji specjalnych.

To wszystko sprawia, że warto tutaj przechowywać nadwyżki finansowe.


Aplikacja mobilna Idea Banku

Na tle rozwiązań udostępnianych przez konkurencję aplikacja Idea Banku prezentuje się dość ubogo. Wynika to przede z braku jakiegokolwiek schematu płatności mobilnych. Klienci nie mogą więc płacić telefonem zbliżeniowo ani wypłacać pieniędzy bez użycia karty (bank zapowiedział implementację Blika, ale nie wiadomo, kiedy to nastąpi).

Aplikacja mobilna Idea Banku
Systemy
iOS
Android
Windows Phone
Usługi
Blik
Google Pay
Apple Pay
Garmin Pay
HCE
Metody logowania 1) PIN
2) Wężyk
3) Login i hasło
Cechy wyróżniające - stałe płatności zatwierdzane zbiorczo jednym przyciskiem,
- przelew do zaufanego odbiorcy bez logowania,

Aplikacja umożliwia wykonanie jedynie podstawowych operacji. Dzięki niej można np. sprawdzić stan konta bez logowania, przelać pieniądze, założyć lokatę, przejrzeć historię operacji czy znaleźć oddział.

Brakuje wielu przydatnych rozwiązań. W aplikacji Idea Banku nie ponowimy przelewu, czyli nie wykonamy go z historii operacji, nie wyślemy transferu zwrotnego, nie doładujemy telefonu na kartę ani nie sprawdzimy blokad na karcie płatniczej. Poza tym klienci narzekają na częstą awaryjność oprogramowania.

Mimo tych ograniczeń i słabości w aplikacji można wskazać użyteczne funkcje. Należą do nich:

 •  przelew do zaufanego odbiorcy bez logowania,
 • zbiorcze płatności okresowe zatwierdzane jednym przyciskiem,

https://youtu.be/lwNggTiREsk


Promocje Idea Bank

Idea Bank nie organizuje promocji, w których płaciłby klientom za otwarcie rachunku bieżącego. Znacznie częściej kusi premiami za założenie jednej ze swoich lokat startowych (dla nowych klientów).


Opinia na koniec

Konto Idealne można polecić młodym osobom, którym zależy na darmowym utrzymaniu rachunku bieżącego bez większego wysiłku i dobrze oprocentowanych lokatach. Niezadowolone będą z niego osoby, które chciałyby korzystać z nowinek technologicznych, np. płatności telefonem.

Plusy:
 • oprocentowanie depozytów,
 • możliwość uniknięcia opłat za podstawowe usługi,
Minusy:
 •  mało funkcjonalna aplikacja mobilna,

Otwieranie Konta Idealnego

 1. Złożyć wniosek
  Potrzebne są dane z dowodu osobistego
 2. Wykonać przelew ze swojego rachunku w innym banku
  Dane we wniosku muszą się zgadzać z danymi w przelewie. Oprócz tego rachunek, z którego zleca się się transfer aktywacyjny, nie może zostać otwarty tą metodą.

Jeśli nie posiadamy konta w innym banku, proces otwierania ROR-u sfinalizujemy w placówce Idea Banku. Musimy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *